Jak sama pewność siebie pomaga wychować silne dziecko?

W poprzednim wpisie wspomniałam o tym, że dziecko potrzebuje rodzica pewnego siebie. Skąd ono wie, że jesteś (albo nie) pewna siebie? Obserwuje Cię i czuje Twoje emocje. Słyszy, że masz swoje zdanie, uczestniczysz w podejmowaniu ważnych dla rodziny decyzji, albo że pozwalasz mężowi, żonie, rodzicom czy znajomym wchodzić sobie na głowę. Widzi, że dbasz o swoje potrzeby albo zawsze tylko spełniasz zachcianki innych. Prędzej czy później będzie Cię traktować tak, ja sama/sam się traktujesz.

Dla dziecka rodzic z poczuciem własnej wartości, to jego poczucie bezpieczeństwa, spokój i prawidłowy rozwój emocjonalny i społeczny.

Ale jak być pewnym siebie rodzicem? Pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  1. Akceptuj swoje emocje: Każdy rodzic ma momenty wątpliwości, lęku czy zmęczenia. Ważne jest, aby akceptować te emocje i nie dawać sobie poczucia winy za ich występowanie – masz prawo do tych emocji. Ważne, co z nimi zrobisz. One Ci mówią, że coś należy zmienić, a od Ciebie zależy, czy to zmienisz, czy zostanie po staremu. Pamiętaj, że nie musisz być perfekcyjnym rodzicem (bo co to znaczy?) i przez całe dzieciństwo swojego dziecka popełnisz wiele błędów.
  2. Wypracuj zdrowe granice: Dbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Pamiętaj, że ważne jest, aby znaleźć równowagę między czasem poświęconym dzieciom, a czasem dla siebie. Stawianie zdrowych granic i dbanie o swoje potrzeby pomoże Ci być bardziej pewnym siebie w roli rodzica. Jasno mów o tym, czego oczekujesz i na co się nie zgadzasz. Zacznij od zmiany, która wydaje Ci się najważniejsza albo najłatwiejsza do wprowadzenia – zobaczysz, że nawet niewielki sukces sprawi, że lepiej się poczujesz. Więcej o stawianiu granic
  3. Zaufaj swoim instynktom: Każde dziecko jest inne i nie ma jednej uniwersalnej recepty na bycie dobrym rodzicem. Zaufaj swoim instynktom i intuicji, które w większości przypadków prowadzą nas do właściwych decyzji. Nie porównuj się z innymi rodzicami, a skoncentruj się na indywidualnych potrzebach swojego dziecka.
  4. Poznaj swoje dziecko: Spędzaj z nim czas, obserwuj je i słuchaj. To nie musi oznaczać, że będziecie ciągle razem. Poświęć choćby 10 minut na zabawę, rozmowę, spacer.
  5. Bądź elastyczny: Rodzicielstwo to ciągłe wyzwanie, wymaga dostosowywania się do zmieniających się sytuacji. Bądź elastyczny i otwarty na zmiany. Ustalaj z dzieckiem zmiany, na jakich Ci zależy. Jeśli coś się nie sprawdza, próbuj inaczej. Nie jesteś kapralem w wojsku i Twoje decyzje nie muszą być niezmienne.
  6. Dziel się doświadczeniami: Rozmowa z innymi rodzicami może być bardzo pomocna. Dziel się swoim doświadczeniem i słuchaj innych. Nie pytaj o porady, ale bądź otwarty na różne perspektywy. Wspieranie się nawzajem i dzielenie się trudnościami sprawią, że będziesz bardziej pewnym siebie rodzicem.
  7. Dziel się obowiązkami: Dzieciom na samodzielność trzeba pozwalać, a wtedy nie trzeba ich zmuszać. Jeśli ciągle drżysz, że sobie zrobi coś złego krojąc chleb, czy włączając odkurzacz, to nie będzie tego robić. Weź pod uwagę to, że jeśli chcesz nauczyć, to musisz zaakceptować błędy – pokaż na co ma zwrócić uwagę następnym razem; pochwal. Jeśli będziesz robić wszystko za dziecko, bo tak jest szybciej, to nie oczekuj, że ono nagle wykaże się aktywnością.

W byciu pewnym siebie rodzicem nie chodzi o doskonałość, ale o akceptację samego siebie i swojego dziecka. Pamiętaj, że jesteś najlepszym rodzicem dla swojego dziecka i masz wszystkie umiejętności, które są potrzebne, aby zapewnić mu miłość, wsparcie i bezpieczeństwo.