Pokonaj stres

Jeśli czujesz się ciągle zmęczona/zmęczony, masz kłopoty ze snem, „zajadasz” problemy, ludzie Cię denerwują, zapominasz o ważnych sprawach i nie możesz się skoncentrować na jednej czynności, to może oznaczać, że jesteś pod silnym działaniem stresu. 

On jest nieodłącznym elementem naszego życia. Doświadczamy go w codziennie i choć jego pewna ilość może być motywująca i pomagać nam radzić sobie w trudnych sytuacjach, nadmiar lub długotrwały stres może negatywnie wpływać na człowieka pod względem fizycznym, emocjonalnym i psychicznym.

Stres bezpośrednio wpływa na fizyczne funkcjonowanie organizmu. Nasze ciało reaguje na stres poprzez wydzielanie hormonów, takich jak kortyzol i adrenalina. Te hormony mobilizują organizm do działania w obliczu zagrożenia, co powoduje wzrost tętna, ciśnienia krwi i naprężenie mięśni. Jednak ich długotrwałe działanie może prowadzić do problemów zdrowotnych: nadciśnienia, chorób układu sercowo-naczyniowego, problemów z układem immunologicznym, zaburzeń hormonalnych.
Ciągłe napięcie, niepokój i przytłaczające uczucie mogą prowadzić do depresji, nerwicy, lęków czy bezsenności. Odczuwanie silnego stresu może również prowadzić do problemów w relacjach z innymi ludźmi. 
Stres ma również wpływ na naszą kondycję intelektualną. Kiedy jesteśmy zestresowani trudno nam się skoncentrować, a pamięć może być osłabiona. 

Co może pomóc w radzeniu sobie ze stresem?

Trening eeg biofeedback pomaga zmieniać przepływ fal mózgowych. W prawidłowo funckjonującym mózgu płaty przednie są szybkie, a tył wolniejszy. I ważne są półkule: lewa – odpowiedzialna za logiczne myślenie – powinna być szybsza od prawej – odpowiedzialnej za emocje. 

W stresie aktywizuje się prawa półkula, stąd ciągłe „mielenie” problemu i trudności w koncentracji uwagi i pamięci.

W czasie treningu prowadzone są ćwiczenia, które normalizują aktywność obu półkul, a mózg zapamiętuje warunki, w jakich funkcjonuje najkorzystniej. Uczestnik treningu uczy się w ten sposób kontrolować swój stan fizjologiczny.

Oferuję 3 rodzaje treningów:

  • EEG Biofeedback (Neurofeedback) – dotyczy zmian aktywności bioelektrycznej określonych obszarów mózgu. Dzięki biologicznego sprzężeniu zwrotnemu klient może świadomie zmieniać wzorzec fal wytwarzanych w mózgu, co pozwala wpływać na jego funkcjonowanie. Polecany u osób z wysokim poziome lęku, zaburzeniami snu, depresją i defizytami koncentracji uwagi.

  • HEG Biofeedback – sposób monitorowania stopnia natlenienia krwi w płatach czołowych. Metoda polecana w szczególności u klientów z ADHD, autyzmem, gdzie montaż elektrod jest utrudniony.

  • RSA Biofeedback – trening łączący procesy samoregulacji w zakresie oddechu i rytmu serca – polecany dla osób z nadciśnieniem tętniczym, przewlekłym stresem, chorobami psychosomatycznymi.

Mikropolaryzacja mózgu (tDCS), to zmiana aktywności określonych obszarów kory mózgowej pod wpływem prądu stałego o bardzo małym natężeniu. W treningu wykorzystywane są 2 elektrody: dodatnia i ujemna. 

Jednocześnie można w trakcie treningu wyciszać prawą półkulę i aktywizować lewą, dzięki czemu pacjent szybko odczuwa efekt – przestaje „żyć we własnej głowie”. Zmniejsza się ilość natrętnych myśli, a podnosi poziom koncentracji uwagi.

Terapia może być prowadzona jednocześnie z farmakoterapią lub bez niej. Nie przynosi skutków ubocznych, ale zawsze warto wcześniej skonsultować  rozpoczęcie jej z lekarzem neurologiem.

Daj sobie szansę na lepsze życie i umów się na trening

Kontakt do mnie:

Grażyna Fedoruk

ul. J. Łukaszewicza 34/10, Poznań

tel. nr 509 44 30 94

e-mail: grazynafedoruk@wp.pl