Objawy nadwrażliwości mogą występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W przypadku dzieci, często są bardziej widoczne, ponieważ dzieci nie potrafią kontrolować czy tłumić swoich emocji tak łatwo jak dorośli. Oto kilka objawów, na które warto zwrócić uwagę:
W przypadku nadwrażliwości prawa półkula mózgu, która zajmuje się analizą emocji, dźwięków, obrazów i zapachów, dominuje nad lewą. Stąd ciągłe skupienie na problemie, a zmniejszone możliwości logicznego myślenia i koncentracji uwagi, które są domeną lewej półkuli.
Zadaniem neuroterapii jest zmiana aktywności poszczególnych obszarów mózgu tak, żeby wytworzyć warunki do zdrowego funkcjonowania człowieka.
W przypadku eeg biofeedback trening wykonuje się z jedną elektrodą zamocowaną na głowie i dwóch na uszach. Ich zadaniem jest przekazanie informację o stanie fizjologicznym uczestnika terapii. Zadaniem terapeuty jest odpowiednie ustawienie zakresu fal, do jakiego pacjent powinien dążyć, wykonując ćwiczenia relaksacyjne lub kognitywne (np. liczenie, przypominanie sobie wydarzeń).
TDCS wykorzystuje prąd zmienny o niskim natężeniu. Jedna elektroda aktywizuje pracę mózgu, a druga zmniejsza aktywność, więc terapeuta umieszcza je w taki sposób, żeby w przypadku nadwrażliwości pacjenta obniżać aktywność prawej półkuli i podnosić aktywność lewej. Zmniejsza się w ten sposób koncentrację na bodźcach słuchowych, wzrokowych, czuciowych lub emocjonalnych, a z większa koncentrację uwagi i logiczne myślenie.
Przeczytaj o przyczynach nadwrażliwości