Środki na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
Otrzymaliśmy grant ze środków EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Program Regionalny na działania w gminie Trzciel, które mają zapobiegać przemocy w rodzinie.
Przemoc w rodzinie, czyli co?
Przemoc nie pojawia się nagle. Najpierw są sporadyczne sygnały, których nikt nie uważa za wielki problem. Ot, czasem ktoś krzyknie na innych, pokaże swoją siłę, np. nie dając potrzebnych pieniędzy, zmuszając do zrobienia czegoś albo zakazując zrobienia. Z czasem pozostali członkowie rodziny zaczynają żyć w ciągłej niepewności, nie wiedzą kiedy robią dobrze, a kiedy źle. To oczywiście bardzo uproszczony mechanizm, ale ma pokazać, że przemoc w rodzinie to nie tylko jej skrajne przejawy, jak fizyczne znęcanie się. Przemoc zaczyna się niewinnie i może występować pod różnymi postaciami: fizycznej, emocjonalnej, ekonomicznej, seksualnej. Zawsze polega na wykorzystywaniu przewagi jednej osoby nad inną.
Jakie są konsekwencje przemocy w rodzinie?
Przerażający ranking liczby samobójstw wśród dzieci i młodzieży, w którym Polska od wielu lat zajmuje drugie miejsce w Europie pokazuje, że nie najlepiej radzimy sobie z wychowywaniem dzieci. I to nie jest wina dzieci, to nie one muszą się zmieniać, tylko my – dorośli musimy się nauczyć z nimi rozmawiać, widzieć ich potrzeby. Taki właśnie przyświecał nam cel podczas przygotowywania projektu „Bez przemocy” – wesprzeć rodziców w wychowywaniu dzieci w taki sposób, aby one czuły się ważne, kochane, żeby wiedziały co robią dobrze, a nad czym trzeba pracować.
Nasza oferta
1. Warsztaty dla specjalistów
Od marca br. ruszamy z warsztatami dla pracowników OPS, Policji i nauczycieli, kuratorów sądowych. Zajęcia poprowadzi terapeutka Izabella Warchoł z Kielc – warto zajrzeć do jej bigramuo, bo kompetencje są ogromne i nie zmieści się tu opis https://www.studiotsr.pl/about-me; specjalista w zakresie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Uczestnicy będą doskonalili swoje umiejętności motywowania dzieci i dorosłych do wprowadzania pozytywnych zmian.
2. Warsztaty dla rodziców
Będą też warsztaty dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Ze względu na pandemię będą prowadzone on-line, ale to szansa na udział dla tych z Państwa, którzy mieliby trudności z dojazdem do Trzciela. Ale też fakt, że można uczestniczyć w warsztatach siedząc we własnym fotelu, czy też wiosną na podwórku, powinien sprawić, że będzie to przyjemny czas. Warsztaty będzie prowadzić Paulina Niedźwiecka, pedagożka w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 4 w Poznaniu, prowadząca na Instagramie kanał pracowna.rodzicielstwo, prywatnie mama małej Zuzi, więc w bieżącym kontakcie z radościami i innymi emocjami nierozerwalnie związanymi z rodzicielstwem. Warsztaty będą polegały na ćwiczeniu różnych umiejętności, omawianiu trudnych sytuacji. Zdecydowanie będzie to czas spędzony aktywnie i z pożytkiem dla rodziców – bo w wychowaniu dzieci nie można zapominać o sobie – i dla całej rodziny – bo spokojny, pewny siebie rodzic, to spokojna rodzina. Zajęcia będą raz w miesiącu, w godzinach popołudniowych, od marca do sierpnia. Zgłoszenia przyjmujemy w wersji elektronicznej – poinformujemy, kiedy będzie możliwość zgłaszania się.
3. Indywidualne spotkania terapeutyczne dla rodziców, dzieci i młodzieży
Dla rodziców starszych dzieci przygotowaliśmy konsultacje indywidualne – też on-line. Pozwolą na umówienie trudności w relacji z dzieckiem i wprowadzenie pozytywnych zmian w funkcjonowaniu rodziny. Etap edukacji dzieci w wielu rodzinach jest trudny. Często, jako rodzice stawiamy na to, co nie jest najważniejsze w rozwoju dzieci, czyli na oceny. Wskazujemy dzieciom ich niedoskonałości, ciągle uważamy, że mogą być lepsze, aktywniejsze, odważniejsze; kontrolujemy we wszystkim, wyręczamy, gdzie się da, żeby było lepiej i szybciej. Jeśli nawet dzieci podporządkują się naszym oczekiwaniom, to często kończy się to problemami emocjonalnymi, jeśli nie od razu, to po kilku latach. Proponujemy więc wsparcie w zakresie poprawy relacji z dziećmi tak, żebyśmy rozwijali w nich to, co dobre.
Zapraszamy też na indywidualne terapie dzieci, młodzież i dorosłych, u których występują zaburzenia emocjonalne, depresje (warto pamiętać, że u dzieci i nastolatków depresja może się objawiać rozdrażnieniem, napadami agresji), trudności w koncentracji uwagi, myśli samobójcze czy różnego rodzaju uzależnienia (nie tylko najpowszechniejsze od alkoholu, ale też środków psychoaktywnych, gier, zakupów itp.). W takich przypadkach mamy do dyspozycji system eeg biofeedback, w tym dwa moduły do pracy nad redukcją stresu i rozwijaniem aktywności mózgu. Zajęcia z eeg biofeedback będą prowadzone w naszym lokalu, który właśnie zaczynamy remontować – ul. Poznańska 13 w Trzcielu. Pozostałe terapie będą on-line.
Zapraszamy też dorosłych, którzy mają poczucie, że utknęli w miejscu i nie wiedzą jak zmienić swoje życie, żeby było ono satysfakcjonujące.
Na wszystkie zajęcia indywidualne rekrutacja będzie elektroniczna.
Prowadzące to:
Paulina Niedźwiecka
Joanna Stroemich – dyrektorka Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy SWPS w Poznaniu oraz psycholożka w PPP nr 4 w Poznaniu, psychoterapeutka
Grażyna Fedoruk – dyrektorka PPP nr 4 w Poznaniu, pedagożka, specjalista w zakresie terapii eeg biofeedback
Będą też porady prawne w zakresie prawa rodzinnego, udzielane przez prawniczkę Katarzynę Fedoruk.
Wierzymy, że nasza oferta wpłynie korzystnie na relacje w rodzinach i przyczyni się do tego, że wszyscy będziemy spokojniejsi i bardziej uważni na siebie i innych.